ثبت جشنواره ملی بهره وری در اداره کل مالکیت معنوی

ثبت جشنواره ملی بهره وری در اداره کل مالکیت معنوی

تهران- ایرنا- دبیر جشنواره ملی بهره‌وری با اشاره به برگزاری مراسم نهمین دوره این جشنواره، از ثبت آن در اداره کل مالکیت معنوی خبر داد که شامل پنج مسابقه است.

«فرشید شکرخدایی» امروز (شنبه) در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: در عصر حاضر دستیابی به رشد اقتصادی از طریق ارتقای بهره‌وری از مهمترین اهداف اقتصادی کشورها به شمار می رود.
به گفته این مقام مسئول، بررسی عملکرد کشورهایی که در چند دهه اخیر از رشد اقتصادی قابل‌توجهی بهره‌مند شده‌اند، بیانگر این واقعیت است که بخش عمده‌ای از رشد اقتصادی بیشتر این کشورها از طریق بهره‌وری حاصل‌شده است.
دبیر جشنواره ملی بهره‌وری خاطرنشان کرد: از نخستین روز برپایی این جشنواره اهدافی نظیر توسعه نظام جامع سنجش و اندازه‌گیری بهره‌وری مد نظر قرار داشته و طی هشت دوره گذشته اندازه گیری شاخص های بهره وری به صورت رایگان انجام شده و شرکت‌ها توانسته‌اند میزان بهره‌وری خود را با دیگر رقبای خود و میانگین صنعت مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند.
وی ادامه داد: مراسم نهمین مسابقه ملی بهره‌وری با ارزیابی شاخص های بهره وری بیش از 2 هزار شرکت انجام می شود که با حضور و مشارکت فعالان اقتصادی، مدیران ارشد بنگاه ‌های اقتصادی، کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی و خدماتی در محل هتل پارسیان آزادی برگزار خواهد شد.
شکرخدایی ادامه داد: در این جشنواره که با هدف اشاعه فرهنگ مدیریت بهره‌وری، کمک به افزایش توان رقابت‌پذیری بنگاه‌های اقتصادی و قدردانی از بهره‌ورترین مدیران ارشد شرکت‌های ایرانی با حمایت معنوی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار می‌شود، بهره‌وری‌ بنگاه‌های اقتصادی ثبت‌نام کننده، به‌ صورت رایگان محاسبه و کارنامه بهره‌وری آن بنگاه صادر خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: در هر دوره این جشنواره، سازمان‌ها در پنج رویداد شامل مسابقه ملی بهره‌وری، مسابقه ملی بهینه‌کاوی، مسابقه ملی تجربه‌های موفق، مسابقه بهترین محل برای کار، مسابقه برترین توان اجرا با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.
این مسئول گفت: فرآیند اجرایی این جشنواره از یکم خردادماه هرسال (مصادف با روز ملی بهره‌وری) آغاز و تا یکم خردادماه سال بعد، ادامه دارد.
در این جشنواره، علاوه بر ارائه لوح‌های تقدیر به برترین‌ها در هر مسابقه، به بهترین عملکرد در مجموع همه رویدادها، تندیس ملی بهره‌وری اعطا می‌شود.
وی اظهار داشت: در سال های گذشته بهره وری بیش از 6 هزار بنگاه اقتصادی در قالب 40 صنعت در این جشنواره محاسبه شده است.
به گزارش ایرنا، جشنواره یاد شده در تاریخ 24 دی‌ماه 96 در هتل پارسیان آزادی برگزار می‌شود.
در این دوره، پس از مشخص شدن نامزدهای هر صنعت، با توجه به فرآیند داوری این مسابقه از تاریخ 12 تا 18 دی‌ماه توسط بیش از هفت هزار و 500 داور که از متخصصان صنعت مربوطه است، به‌صورت برخط انجام‌ می‌شود. پس از برگزاری نشست کمیته علمی در تاریخ 19 دی‌ماه نتایج نهایی مشخص و از بنگاه‌های برتر به تفکیک هر صنعت در 24 دی‌ماه تجلیل به عمل می‌آید.
دبیر جشنواره ملی بهره‌وری تصریح کرد: مهمترین ویژگی جشنواره ملی بهره‌وری رایگان بودن مرحله نخست آن است؛ زیرا هر بنگاه اقتصادی که صورت مالی تایید شده و ترازنامه و سود و زیان‌ داشته و یادداشت های پیوستش به تایید حسابرسی معتبر رسیده باشد، بدون هیچ محدودیتی می‌تواند در آن حضور داشته باشد. بهره‌وری‌ این بنگاه‌ها به‌ صورت رایگان محاسبه و کارنامه بهره‌وری آن بنگاه صادر می‌شود.
وی تاکید کرد: در ادامه جشنواره آیین مراسم روز ملی بهره‌وری و اختتامیه نهمین جشنواره ملی بهره‌وری در اول خرداد سال 97، برگزیدگان مسابقه ملی بهینه کاوی، مسابقه ملی تجربه‌های موفق، مسابقه بهترین محل برای کار، مسابقه ملی برترین توان اجرا معرفی و مراسم تجلیل از آن‌ها برگزار می‌شود، بر این اساس شرکت‌ها می‌توانند به منظور شرکت در این مسابقات از هم‌اکنون اقدام کنند.
به گزارش ایرنا، تندیس ملی بهره وری فقط به شرکت کنندگان در همه مسابقات و به شرط عبور از حد نصاب ها داده می شود که در سه سال اخیر شرکتی موفق به دریافت آن نشده است.